Bu dizine dosya oluşturulamıyor dosyaya yazılamıyor

Bu dizine dosya oluşturulamıyor ve dosyaya yazılamıyor hatasına yönelik çözümler sunacağız bu yazımızda. E-defter verirken karşılaştığımız bu sorunun kaynağını ve hatayla karşılaşmamak için neler yapılabilir bunları paylaşacağız.

E-defter hataları nelerdir?

Resmi evrakların elektronik ortamda oluşturulması gönderilmesi ve saklanması ile birlikte yevmiye ve kebir (büyük defter) Logo e-defter modülü ile gönderilmekte. Logo da e-defter oluştururken karşılaşılan birçok hata vardır. Bu hataların bazıları oluşturma aşamasında bazıları ise Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine gönderirken karşılaşılan hatalardır.

Bu dizine dosya oluşturulamıyor ve dosyaya yazılamıyor e-defter hata koduna neden olan sebepler nelerdir?

Logo go3 veya tiger3 e-defter modülünü kullanıyorsak öncelikli olarak program parametreleri tarafında bir klasör tanımlamak gerekir. Bu klasör ne işe yarar peki? E-defter modülünde oluşturulan defter ve berat dosyaları tanımlamış olduğumuz klasör içinde oluşur ve buradan gönderilir ve onaylanmış dosyalar yine bu klasöre iner.

E-defter klasör tanımla işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle GO3,TIGER3 programlarının kurulu olduğu dizinde E-DEFTER adında bir klasör oluşturmalıyız. Örneğin D:\LOGO\go3\EDEFTER\E-DEFTER yolunda oluşturduğumuz bir klasör olsun. Bu klasör yolunu kopyalayıp kullanmış olduğumuz Logo Erp programı içinde GO3 için Modüller\Diğer İşlemler\Çalışma Bilgileri ekranında E-defter parametreleri seçeneğini seçtikten sonra ekranın sol alt köşesinden Diğer Parametreler seçeneğine girilir. Gelen ekrana daha önce oluşturmuş olduğumuz klasör yolunu yapıştırabilir böylelikle programa klasörün yolunu göstermiş oluruz.

Almış olduğumuz hata bu klasöre erişimde yaşanan sorundan kaynaklanmakta olup çözüm için öncelikle klasöre erişim konusunda yetkisel sorun olup olmadığına bakılmalıdır. İster programın kurulu olduğu bilgisayar üzerinden isterse terminal üzerinden olsun her şekilde bu klasöre erişimde kullanıcı tam yetkili olmalıdır. Bunun için e-defter klasörü üzerinde sağ tuş özellikler deriz. Gelen ekranda üst taraftan Güvenlik seçeneği seçilir. Gelen ekranda Düzele – Ekle – EVERYONE denir. Tamam dediğimiz zaman yetki seçenekleri gelir. İzin ver kısmında tüm seçenekler seçili olduktan sonra Uygula ve Tamam denir.

Bu soruna ağ üzerinde bir bilgisayarda e-defter verirken karşılaşıyorsak her iki bilgisayarda güvenlik duvarlarını kapatmalı, kullanıcı denetimlerini en alt seviyeye indirmeli ve virüs programlarını geçici durdurabiliriz.

Sorun yaşamaya devam etmeniz durumunda bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın