Can not read logodb.cfg please ensure that logodbcfg

Can not read logodb.cfg please ensure that logodbcfg hatasını neden alırız ve nasıl düzeltiriz bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Can not read logodb.cfg please ensure that logodbcfg

Bildiğiniz üzere Logo muhasebe programı local olarak kendi bilgisayarlarımız üzerine kurulur ve tüm çalışma işlevini bilgisayarımız üzerinde yürütür. Logo muhasebe programını kurduğumuz zaman bilgisayarımızda sistem dosyaları otomatik olarak oluşur ve bu dosyalardan en önemli olanlardan biri de logodb.cfg dosyasıdır.

Logodb.cfg dosyası nedir ne işe yarar ?

Logodb.cfg dosyası Logo sistem dosyalarından biri olup kurulum esnasında Lgconfig dosyasına girmiş olduğumuz bilgileri içinde barındırır. Bu bigiler

User Name : System Administrator anlamına gelen, Sql Server’ın sistem yöneticisi hesabıdır.
Password : sa kullanıcısına girişte kullanmak için verdiğimiz şifredir.
Server Name : Sql server kurulurken vermiş olduğumuz isimdir.
Database Name : Kullanacağımız Logo datasına vereceğimiz isimdir.

Ayrıca License Server İnformation kısmında kullanacağımız lisans Server ismini yazacağımız alan vardır.

Bu bilgiler Logo muhasebe programınızın çalışması için zorunlu alanlardır. Eksik girildiği takdirde Logo muhasebe programınız çalışma hatası verecektir. Şimdi bütün alanları girdik ve her şey düzgün çalışıyor fakat sistemde oluşan bir sorundan dolayı programınızda logodb.cfg dosyasının bozulması sonucunda hata verebilir. Bu hatayı alıyorsanız programı asla açamayacağınızı bilmenizi isterim.

Peki logodb.cfg dosyası bozulduysa nasıl tekrardan düzelteceğiz ?

Programımızı açmaya çalıştığımızda Can not read logodb.cfg hatası alıyorsak bireysel olarak ne yazık ki çok fazla yapabileceğiniz seçenek yok fakat yapabileceklerimizi yinede sizlere yazalım.

1- Logo kullanan başka bir pc’den aynı dosyayı bularak kendi kurulum dosyamızdaki logodb.cfg dosyası ile değiştirebiliriz. Ancak logodb.cfg dosyası birlikte almış olduğumuz Logo muhasebe programına ait kurulum bilgileri de bize aktarılacaktır. Bu durumda yine çalışmayacaktır. Yazımızın başında belirtmiş olduğumuz gibi Lgconfig dosyasına sağ tuş yönetici olarak çalıştır diyerek sql server kullanıcı adı ve şifresini girerek değiştireceğimiz alanlara ulaşabilir böylelikle gerekli alanlarda kendi server ve data bilgilerimize göre güncelleme yapabiliriz. İlgili alanları güncelleyip kaydet dedikten sonra Logo muhasebe programımızı kullanabiliriz.

2- İlk seçenekte sunmuş olduğumuz çözümü yapamazsanız bizlere ulaşabilir böylelikle sizlere data kaybı yaşatmadan daha düzgün bir kurulum yapabiliriz.Bir yanıt yazın

Konuşmaya başla
Merhaba,
Bize whatsapp destek hattından yazarak bilgi alabilirsiniz.