E-Arşiv Faturası Nedir E-Arşiv Nasıl Kullanılır?

E-Arşiv Faturası Nedir E-Arşiv Nasıl Kullanılır? Sorularını cevaplayacağız bu yazımızda.  E-arşivin tam olarak ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını, kimlerin e-arşiv faturası kullanması gerektiğini CEVAPLAYACAĞIZ. E-arşiv uygulamasından son haberleri bir araya getirdik.

E-Arşiv Faturası Nedir?

433 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe giren e-Arşiv Uygulaması, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulmasıdır. Elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını kapsayan bir uygulamadır.

E-FATURA İLE E-ARŞİV FATURASININ FARKLARI NELERDİR?

Genelde e-fatura ile de karıştırılabilen e-arşiv, aslında hem e-fatura hem de e-arşiv faturalama sistemine ait iki fatura türünü temsil eder. E-fatura GİB tarafında iki firmanın da e-fatura mükellefi olduğu durumlarda bir birine gönderebildiği fatura türüdür. E-fatura belli bir ciroya sahip firmaların geçme zorunluluğu olan fatura türüyken, e-arşiv ise e-fatura kullanan firmaların gönüllülük esasına göre kesebileceği fatura türüdür.

E-ARŞİV FATURASINI KİMLER KULLANMALIDIR?

E-Arşiv faturası uygulamasından faydalanmak isteyen mükelleflerin öncelikle e-fatura uygulamasına kayıt olmaları gerektiğini hatırlatalım. Aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB), e-Fatura’ya kayıtlı şirketleri ilgilendiren taslak tebliğine göre, e-Fatura’ya kayıtlı olan mükellefler, 01 Ocak 2019 tarihine kadar e-Arşiv Fatura sistemine geçmek zorunda. Taslak tebliğe göre brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan tüm şirketlerin e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya geçmeleri zorunlu hale gelecek. Aynı günde aynı kişi veya kurumlara düzenlenen, toplam tutarı 50 bin TL ve üzerinde olan faturalar da e-Arşiv Fatura olarak düzenlenecek.

E-ARŞİV FATURASI NASIL KULLANILIR?

Bilindiği üzere e-fatura kullanan firmalar karşılıklı olarak birbirlerine kestikleri faturalardır. Kullanmış oldukları özel entegratör firmalara ait uygulamalar aracılığı ile görüntülenmekte ya da GİB portal aracılığı ile ilgili faturalara ulaşılabilmekte. E-arşiv fatura ise kullanılan ERP programı içinde tanımlı olan cari kart içindeki mail adresine gitmektedir, yani kullanıcı e-arşiv faturayı go3,tiger3 programlarında keser fatura connect’e düşer, kullanıcı faturayı buradan gönderdiği zaman fatura firma mailene gider.

E-ARŞİV FATURA SORGULAMA

Tarafınıza gelen e-arşiv faturasını SORGULAMAK için TIKLAYIN.

E-Arşiv Faturası Nedir E-Arşiv Nasıl Kullanılır? sorularına cevap bulduğumuz bu yazımızda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN ÜCRETSİZ DESTEK HATTIMIZDAN BİZLERE ULAŞABİLİRSİNİZ.Bir yanıt yazın

Konuşmaya başla
Merhaba,
Bize whatsapp destek hattından yazarak bilgi alabilirsiniz.