E-Arşiv Faturası Nedir E-Arşiv Nasıl Kullanılır?

E-Arşiv Faturası Nedir E-Arşiv Nasıl Kullanılır? Sorularını cevaplayacağız bu yazımızda.  E-arşivin tam olarak ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını, kimlerin e-arşiv faturası kullanması gerektiğini CEVAPLAYACAĞIZ. E-arşiv uygulamasından son haberleri bir araya getirdik.

E-Arşiv Faturası Nedir?

433 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe giren e-Arşiv Uygulaması, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulmasıdır. Elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını kapsayan bir uygulamadır.

E-FATURA İLE E-ARŞİV FATURASININ FARKLARI NELERDİR?

Genelde e-fatura ile de karıştırılabilen e-arşiv, aslında hem e-fatura hem de e-arşiv faturalama sistemine ait iki fatura türünü temsil eder. E-fatura GİB tarafında iki firmanın da e-fatura mükellefi olduğu durumlarda bir birine gönderebildiği fatura türüdür. E-fatura belli bir ciroya sahip firmaların geçme zorunluluğu olan fatura türüyken, e-arşiv ise e-fatura kullanan firmaların gönüllülük esasına göre kesebileceği fatura türüdür.

E-ARŞİV FATURASINI KİMLER KULLANMALIDIR?

E-Arşiv faturası uygulamasından faydalanmak isteyen mükelleflerin öncelikle e-fatura uygulamasına kayıt olmaları gerektiğini hatırlatalım. Aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB), e-Fatura’ya kayıtlı şirketleri ilgilendiren taslak tebliğine göre, e-Fatura’ya kayıtlı olan mükellefler, 01 Ocak 2019 tarihine kadar e-Arşiv Fatura sistemine geçmek zorunda. Taslak tebliğe göre brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan tüm şirketlerin e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya geçmeleri zorunlu hale gelecek. Aynı günde aynı kişi veya kurumlara düzenlenen, toplam tutarı 50 bin TL ve üzerinde olan faturalar da e-Arşiv Fatura olarak düzenlenecek.

E-ARŞİV FATURASI NASIL KULLANILIR?

Bilindiği üzere e-fatura kullanan firmalar karşılıklı olarak birbirlerine kestikleri faturalardır. Kullanmış oldukları özel entegratör firmalara ait uygulamalar aracılığı ile görüntülenmekte ya da GİB portal aracılığı ile ilgili faturalara ulaşılabilmekte. E-arşiv fatura ise kullanılan ERP programı içinde tanımlı olan cari kart içindeki mail adresine gitmektedir, yani kullanıcı e-arşiv faturayı go3,tiger3 programlarında keser fatura connect’e düşer, kullanıcı faturayı buradan gönderdiği zaman fatura firma mailene gider.

E-ARŞİV FATURA SORGULAMA

Tarafınıza gelen e-arşiv faturasını SORGULAMAK için TIKLAYIN.

E-Arşiv Faturası Nedir E-Arşiv Nasıl Kullanılır? sorularına cevap bulduğumuz bu yazımızda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN ÜCRETSİZ DESTEK HATTIMIZDAN BİZLERE ULAŞABİLİRSİNİZ.Bir cevap yazın