Geçersiz cbc:ProfileID elemanı değeri

Geçersiz cbc:ProfileID elemanı değeri logo e-fatura hatasına yönelik bu yazımızda sizlere çözüm sunacağız.

ProfileID E-Fatura için zorunlu bir alandır. Bu senaryolar Temel ve Ticari fatura olmak üzere ikiye ayrılır.Yani bir e-faturada Temel ve Ticari senaryo kısmı dolu olmak zorundadır.

Temel Fatura ve Ticari Fatura arasındaki fark nedir ?

Temel ve Ticari fatura Senaryosu / e-Faturanın Reddi

“Temel fatura” ile “ticari fatura” arasında sadece faturaya sistem üzerinden itiraz imkanı açısından farklılık bulunmaktadır.

Her iki fatura da sistemler tarafından alınmak zorundadır. Alınan ticari faturaya e-fatura uygulaması üzerinden Red veya Kabul mesajı gönderilmesi imkanı vardır. Temel faturaya itiraz ise e-fatura uygulaması üzerinden değil harici yollarla yapılabilmektedir.

e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcılar, uygulama kapsamında, uygulamadan yararlanma yöntemine ve gönderilen e-Faturanın senaryo tipine (temel/ticari) bakılmaksızın, gelen e-faturaları almaktan imtina edemezler ve Başkanlığın yayımladığı şema/şematron kontrolleri ile imza doğrulaması hatası dışında reddedemezler. Entegrasyon ve özel entegratör yöntemini kullanan mükellefler, Başkanlığın belirlediği şema ve şematron dışında kurallar belirleyemez ve kullanamazlar. Aksi yönde hareket eden entegratör ve özel entegratörlerin, entegrasyon izinleri Başkanlık tarafından iptal edilebilir.

e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcıların, e-Faturalara itiraz yöntemleri teknik kılavuzlarda düzenlenmiş olup, temel fatura kapsamında düzenlenen faturalara mükellefler, mevzuat hükümleri çerçevesinde muhasebe kayıtlarına alıp iade faturası düzenleyerek ya da muhasebe kayıtlarına almadan harici yollar ile sistem dışından itiraz edebilirler. Ticari fatura senaryosu kapsamında düzenlenen faturalarda ise uygulama yanıtı ile faturalar kabul ya da red edilebilmektedir.

Geçersiz cbc:ProfileID elemanı değeri hatası neden alınır ve çözümü nedir?

Kullanmış olduğumuz muhasebe programında Temel ve Ticari senaryo kısmına iki yerde rastlarız. Bunlardan biri Cari Kart içinde bir diğeri ise kestiğimiz Fatura içinde. Cari kart açarken ilgili firmaya ait bir senaryo belirlemek mümkündür. Fatura keserken ilgili firmayı seçtiğimizde ilgili senaryo ön değer olarak otomatik gelir.

Zaman zaman fatura içinde ön değer gelmesi gereken e-fatura senaryosu otomatik gelmeyebilir bu da oluşturmuş olduğumuz e-faturayı gönderirken şematron kontrolleri sırasında Geçersiz cbc:ProfileID elemanı değeri hatasını alır.Bu hatayı aldığımız durumda yapmamız gereken ilgili e-fatura içinde erp tarafında senaryo kısmının boş olup olmadığına bakmak olmalıdır. Eğer boş olmadığı halde aynı hatayı alıyorsanız yapmanız gereken cari kart içindeki senaryo tipi ile fatura içinde bulunan e-fatura senaryo tipi aynı olmalıdır.Bir yanıt yazın

Konuşmaya başla
Merhaba,
Bize whatsapp destek hattından yazarak bilgi alabilirsiniz.