Logo Bordro Meslek Kodu Nasıl Eklenir

Logo Bordro Meslek Kodu Nasıl Eklenir sorusunu cevaplayacağız bu yazımızda.

Meslek Kodu Nedir?

SGK, çalışanların gerçek ücretler üzerinden bildirilmesini sağlamak için 2012’nin Kasım ayında meslek kodu uygulamasına geçti. SGK’da her mesleğin kod olarak bir karşılığı bulunmaktadır. Yeni İşe alınan için bu kodlardan en uygun olanının seçilmesi ve işe giriş bildirgesine bu kodun girilmesi, keza görev değişikliği, terfi gibi durumlarda sistem üzerinden meslek kodunun güncellemesinin yapılması gerekmektedir.

Meslek kodu uygulaması hangi çalışanları kapsıyor?

Meslek kodu uygulaması özel sektör işyerlerinde 5510 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışan sigortalıları kapsıyor. Dolayısıyla kamu kurumları çalıştırdıkları memurlar (4/c kapsamındaki sigortalılar) için meslek kodu girmez. Ayrıca kamu sektöründeki işyerlerinde çalıştırılan sözleşmeli ve geçici personel ile işçiler için de meslek kodu uygulanmaz.

Logo Bordro Meslek Kodu Nasıl Eklenir

SGK İşe Giriş ve işten çıkış bildirgelerinde kullanılmak üzere meslek kodları tanımlanır. Ayarlar program bölümünde Tip Tanımları menüsü altında yer alır. Yeni tanım boş satırda, numara, değer ve tanım bilgileri ile girilir.

Meslek kodu tanımlarına Sicil kartları üzerinde yer alan Meslek Kodu alanından ulaşılır ve personelin mesleğine göre seçim yapılır.

Meslek Kodu Exel’den Aktarma.

Logo bordro programında meslek kodlarını toplu olarak exel üzerinden aktarabiliriz. Bunun için öncelikle Araçlar – Excel’den veri aktarımı diyerek bilgisayarımıza mevcut kodları aktarmamız gerekecek. Bu şekilde elimizde bir şablon olacaktır.

Aktarım işlemi tamamlandıktan sonra programımızda Araçlar-Excel’den Veri Aktarımı seçeneğini seçerek dışarıda oluşturduğumuz şablonu seçebilir, böylelikle yeni eklediğimiz kodları toplu olarak içeri almış oluruz.

Logo ürün yelpazesine ait Logo Start, Logo Go3 , Logo Tiger3 , Logo Bordro, Logo E-fatura, Logo E-defter ile ilgili tüm sorunlarınıza ait çözümleri bizlere ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Evosas ailesi olarak siz değerli iş ortaklarımıza en uygun ve en hızlı çözümü sunmaktayız. Bünyemizde bulunan muhasebe uzmanları ve yazılım uzmanları ile tam bir iş birliği halinde en kaliteli çözümleri üretmekteyiz. Bizlere kurumsal destek hattımız olan 0850 840 36 38 ve whatsapp destek hattımız olan 0555 564 08 70 nolu numaralardan ulaşabilirsiniz.

Bizlere ulaşmak için İLETİŞİMBir cevap yazın