Logo Cari Hesap İşlem Merkezi

Uygulamalar/Özel Uygulamalar menüsü altından ulaşılan Cari Hesap İşlem Merkezi ekranı hakkında detaylı bilgiye bu makalemizi inceleyerek edinebilirsiniz.

Cari Hesap İşlem Merkezi ekranı ile programda kayıtlı olan tüm cari hesapların listelenmesi, listelenen cari hesaplara ait işlemlerin ve ayrıntılarının izlenmesi ve ayrıca cari hesaplara ait fiş girişlerinin sağlanması tek bir ekrandan yapılması sağlanmıştır.

Cari Hesap İşlem Merkezi ekranı 4 bölümden oluşmaktadır:

2018-12-14 18-56-00

1 No’lu Bölüm : Pencerenin üst tarafında bulunan bölüm seçili olan cari hesaba ait fiş girişlerinin yapılmasını sağlayan ribbon menüdür.Bu işlem seçenekleri ile cari hesaba ait satınalma, satış, nakit işlemleri, çek ve senet, kredi kartı işlemleri, ve cari hesap fişleri eklenebilmektedir.İşlem yapılmak istenen cari hesabın üzerine gelip bir kez tıklanarak, bu işlemlerden herhangi biri seçilirse, ticari sistemde kullanılan ilgili işlem penceresine direkt olarak giriş yapılmış olunur.

Eklenebilecek fiş türleri şunlardır:

Satış bölümü ile Satış siparişi, Perakende/Toptan Satış İrsaliyesi, Perakende/Toptan Satış Faturası, Verilen Hizmet Faturası

Satınalma bölümü ile Satınalma Siparişi, Alım İrsaliyesi, Satınalma Faturası, Alınan Hizmet Faturası

Nakit bölümü ile Cari Hesap Ödeme, Car, Hesap Tahsilat, Gelen Havale Fişi, Gönderilen Havale Fişi

Çek ve Senet bölümü ile Çek Girişi, Çek Çıkış Cari Hesaba(Ciro), Senet Girişi, Senet Çıkış Cari Hesaba(Ciro)

Kredi Kartı Fişi bölümü ile Kredi Kartı/Firma Kredi Kartı Fişi,Kredi Kartı İade/Firma Kredi Kartı İade Fişi

Dekont Bölümü ile Borç Dekontu, Alacak Dekontu ve Virman Fişi 

eklenebilir. 

2 No’lu Bölüm : Cari hesap kartlarının  Kod, Açıklama, Bakiye, Bakiye(RD), Ülke ve Şehir bilgileri ile listelendiği bölümdür. Cari hesap kartının borçlu ya da alacaklı olduğu bilgisi bakiye bilgisinin yanındaki (B) veya (A) ibaresi ile listelenmektedir.Bütün kolonlarda sıralama ve gruplama özelliği mevcuttur.Kolon başlığına tıklayarak küçükten büyüğe/büyükten küçüğe ya da aynı şekilde alfabetik olarak sıralama yapılabilmektedir.Ayrıca İlgili kolon başlığının üst tarafa sürüklenip bırakılması ile beraber gruplama yapılabilmektedir.

2018-12-14 19-13-49

Ayrıca bu ekranın alt kısmında ise Filtrele, Kaydet, Yazdır butonları yer  almaktadır.

14122018 006

Kaydet butonu ile beraber cari hesap kartlarının listelendiği bu bölümün Excel,Html,Xml,Csv,txt,pdf formatında bir kopyası oluşturulabilir.Yazdır butonu ile de bu ekranın yazıcıdan çıktısı alınabilmektedir.

3 No’lu Bölüm : Bu bölümde, sol tarafta seçili olan cari hesaba ait girilmiş olan  hareketler lstelenmektedir. Cari hesap hareketleri Fiş Tarihi, Fiş No, Fiş Türü, Açıklama, Borç, Alacak, Döviz Türü, İd Tutarı ve Belge No ile listelenmektedir.Yine bu ekranda sıralama ve gruplama yapılabilmekte olup ekranın alt bölümündeki butonlar ile Excel,Html,Xml,Csv,txt,pdf formatında bir kopyası oluşturulabilir, ilk yazdır butonu ile  bu ekranın yazıcıdan çıktısı, ikinci yazdır butonuyla da seçili olan fişin çıktısı alınabilmektedir.

4 No’lu Bölüm : Ekranın sağ alt kısmında bulunan bu ekranda üst tarafta seçili olan fiş veya hareketin ayrıntıları listelenmektedir. Bu işlemlerin satırları satır türü, kodu, açıklaması, işlem miktarı, birim fiyatı ve işlem tutarı kriterlerine göre yine sıralanabilmekte ve gruplandırılabilmektedir.Ekranın altında bulunan Kaydet butonu ile listelenen işlem ayrıntılarının Excel,Html,Xml,Csv,txt,pdf formatında bir kopyası oluşturulabilir, Yazdır butonuyla da bu ekranın yazıcıdan çıktısı alınabilir.Bir cevap yazın

Konuşmaya başla
Merhaba,
Bize whatsapp destek hattından yazarak bilgi alabilirsiniz.