Logo E-Arşiv Sık Sorulan Sorular

Logo E-Arşiv Sık Sorulan Sorular

Logo E-Arşiv Sık Sorulan Sorular

1-e-Faturam var, e-Arşiv’e geçerken ne yapmam gerekiyor?

Sipariş Portalı’ndan e-Arşiv hizmetinin siparişini geçip, desteği aramanız ve aktivasyon maili talep etmeniz, sonrasında imzalama yapmanız gerekmektedir.

2-e-Arşiv Mailing hizmetine nasıl geçebilirim?

Sipariş Portalı’ndan (https://siparis.elogo.com.tr) e-Arşiv mailing siparişini geçip, firmanızın logosunu ve Vergi numarasını destek@elogo.com.tr‘e göndermeniz gerekmektedir.

3-e-Fatura Kullanıcısına e-Arşiv Faturası Kesilebilir Mi?

e-Fatura uygulayıcıları e-Fatura kullanıcılarına yalnızca e-Fatura düzenleyebilirler. Bu çerçevede e-Arşiv mükellefi firmanın fatura keseceği kurum da e-Fatura kullanıcısı ise, e-Arşiv değil e-fatura kesilmelidir.

4-e-Arşiv uygulamasına geçiş yapmak istiyorum, e-Fatura uygulamasına kayıtlı olmak zorunda mıyım?

Evet. Gelir İdaresi Başkanlığı tebliğine göre, e-Arşiv uygulamasından yararlanmak isteyen firmaların öncelikle e-Fatura sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.

5-e-Arşiv uygulamasına geçiş yaptıktan sonra ne kadar süre daha kağıt fatura düzenlemeye devam edebilirim?

e-Arşiv uygulamasına geçiş yaptıktan sonra, kağıt fatura düzenlemeniz söz konusu değildir.

6-e-Arşiv Fatura nasıl oluşturulur?

Detaylı e-Arşiv Fatura dokümanımıza ulaşmak için tıklayınız.

7-e-Arşiv Faturayı nasıl iptal edebilirim?

Başarılı bir şekilde gönderilmiş ve imzalandı statüsündeki e-Arşiv faturalarınız iptal edilebilmektedir. Kullanmış olduğunuz muhasebe programı üzerinde ilgili faturanın üzerinde sağ tıklayarak iptal et dedikten sonra oluşan  e-Arşiv iptal faturanızı Connectten hazırla-paketle-gönder diyerek göndermeniz gerekmektedir.

8-e-Arşiv Raporlarım GİB’e ulaştı mı, nasıl öğrenebilirim?

e-Arşiv raporlarınızın  Gelir İdaresine ulaşıp ulaşmadığını e-Fatura.diyalogo.com.tr  adresine  vergi numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak, e-Arşiv menüsü altında e-Arşiv raporları alanından kontrol edebilirsiniz. Paket başarıyla işlendi statüsündeki raporlarınız Gelir İdaresi Başkanlığına iletilmiş raporlardır.

9-Hata alan e-Arşiv faturayı nasıl tekrar gönderebilirim?

LogoConnect programında, e-Arşiv  sekmesi altında “e-Arşiv  Gönder” butonuna tıklayıp “Hazırlanacak ” sekmesine gelin. Herhangi bir alana sağ tıklayıp “Filtrele” seçeneğini seçin. Açılan pencerede, solda “Filtreler” listesinde “e-Arşiv  Durumu” filtresini açın. Kırmızı çarpı işaretli satırları üzerilerine çift tıklayarak yeşil hale getirin ve “Tamam” deyin. Fatura karşınıza çıkacaktır. Zarftaki faturaları ayrı ayrı seçip gönderebilirsiniz.

10-e-Arşiv Mail / SMS Gitmiyor

e-Arşiv mail ve SMS’lerinizin iletilip iletilmediğinin kontrolünü  e-Fatura.diyalogo.com.tr adresine vergi numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak, e-Arşiv menüsü altındaki e-Arşiv Postaları ve e-Arşiv SMS menüleri ile kontrol edebilirsiniz.

11-e-Arşiv Raporlarını Nasıl Göndereceğim?

Oluşan e-Arşiv fatura raporlarınız sistem tarafından içinde bulunduğunuz günü takip eden günün sonuna kadar otomatik olarak gönderilecektir.

12-e-Arşiv fatura nasıl iptal edebilirim?

e-Arşiv fatura iptali için detaylı dokümana ulaşmak için tıklayınız.

13-e-Arşiv Faturası oluşturdum ve gönderdim ve hata aldı. Nasıl İptal edebilirim?

Sadece başarılı olan e-Arşiv faturaları iptal edilebilmektedir. HATALI e-Arşiv faturaları iptal edilememektedir. Hatasının düzeltilmesi ve yeniden gönderilmesi eğer iptal edilecekse başarılı olan kaydın iptal olması gerekmektedir.

14-e-Arşiv Faturasını iptal ettikten sonra İPTAL kaydını göndermem gerekiyor mu?

İptal etmiş olduğunuz e-Arşiv faturasının iptal bilgisini mutlaka kullanmış olduğunuz  ERP programından Özel Entegratörünüz ile paylaşmanız gerekmektedir.

15-e-Arşiv Faturalarını  fatura oluşturduğum firma ya da kişi ile paylaşmalı mıyım?

Oluşturmuş olduğunuz e-Arşiv faturasının çıktısını ya da oluşturulmuş ve Özel Entegratör’e iletilmiş e-Arşiv Faturasının PDF görüntüsünü mutlaka  alıcı ile paylaşmanız gerekmektedir.

16-e-Arşiv fatura görseli için zorunlu bir durum var mı?

Fatura görselinde imza görselinin mutlaka bulunması gerekmektedir.

17-Kimler e-Arşiv mükellefidir? Ya da kime e-Arşiv faturası oluşturabilirim?

Siz e-Arşiv mükellefi olduktan sonra e-Fatura mükellefi olmayan tüm kurum ya da kişiler e-Arşiv mükellefi konumundadır.

18-e-Arşiv Faturası ile teslimat ya da sevkiyat yapılabilir mi?

e-Arşiv fatura görselinde “İrsaliye Yerine Geçer” ibaresi ve bunun yanı sıra “Düzenleme Tarihi” yer aldığı durumlarda teslimat ya da sevkiyat yapılabilmektedir.

19-e-Arşiv Faturasının GİB’ye raporlandığını ve Gelir İdaresinde kayıtlı olduğunu nasıl sorgular ve bir e-Arşiv faturasını nasıl doğrularım?

e-Arşiv faturanızı sorgulamak ve doğrulamak için  https://ebelge.gib.gov.tr/earsivsorgula.html  adresini kullanabilirsiniz.

20-e-Arşiv faturasının gönderim şeklinin ELEKTRONİK olduğu durumlarda mail gönderme hizmetiniz var mı?

e-Arşiv Faturanızın gönderim şeklinin ELEKTRONİK seçildiği durumlarda Logo Elektronik sizin adınıza  dilerseniz mail dilerseniz cep telefonuna SMS olarak gönderim sağlamaktadır.Mail ya da SMS hizmetlerinin ücretlendirmesi ortak kontör havuzundan düşmektedir. Her giden 5 mail için 1 kontör, her giden  3 SMS için de yine 1 kontör düşmektedir.

21-Gönderim şekli elektronik olan e-Arşiv faturalarının mail yada SMS olarak iletilip iletilmediği bilgisini nereden kontrol edebilirim?

Özel Entegratörlük Portalı’ndan https://e-Fatura.elogo.com.tr adresi ile giden mail ya da SMS’lerinizin iletilip iletilmediğini ve okunma durumlarını kontrol edebilirsiniz.

22-İnternet satışlarında e-Arşiv faturası oluştururken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

e-Arşiv faturasının Fatura Tipinin İnternet e-Arşiv Faturası olması ve fatura tasarımının da sistem tarafından otomatik olarak çıkan iade bölümlerinin tasarımdan çıkarılmaması gerekmektedir.Bir cevap yazın

Konuşmaya başla
Merhaba,
Bize whatsapp destek hattından yazarak bilgi alabilirsiniz.