Logo E-Mutabakat İşlemleri

Logo E-Mutabakat İşlemleri Nedir ? Logo E-Mutabakat İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Logo Ürünlerinde e-Mutabakat Kullanım Dokümanı Logo e-Mutabakat ile mutabakatlar;

 • Daha zahmetsiz
 • Daha pratik
 • Elektronik ortamda raporlanabilen
 • Yüksek oranda cevap alınabilen şekildedir.
 • BA-BS, cari ekstre, bakiye mutabakatların tamamını bu sistem üzerinden yönetebilir ve tek bir yerden rapor alabilir. Logo ürün ailesine entegre olduğundan kullanılan mevcut programdan çıkmadan Logo e-Mutabakat Portalı’na doğrudan erişilebilir.
 • Logo e-Mutabakat ürününü kullanmak için e-Fatura mükellefi olmaya ya da bir Logo ürünü kullanımına gerek yoktur.
 • Karşı taraf Logo e-Mutabakat kullanıcısı olsun ya da olmasın e-Postalarınızı otomatik olarak yanıtlayabilir, sizlerle ekstrelerini paylaşabilirler.
 • Karşı tarafın gönderdiği cevapları otomatik olarak mail adresinizde görebilirsiniz.
 • Gönderdiğiniz mutabakatların karşı tarafın mail adresine iletilip iletilmediğini, okunup okunmadığını görebilirsiniz.
 • Cevap alamadığınız durumlarda otomatik olarak yeniden gönderim yapabilirsiniz.
 • Mutabakat mektubunun mail formatını kendiniz ayarlayıp farklı şablonlar oluşturabilirsiniz.
 • Telefon ile sonuç aldığınız mutabakatları sistem üzerinden sonlandırabilirsiniz.
 • Logo e-Mutabakat Portalı üzerinden mutabakatlarınızın durumunu kontrol edebilirsiniz.
 • Şirket içerisindeki farklı kullanıcılara yetkiler verebilirsiniz.


Eğer bir Logo programı kullanılıyorsa ve kullanılan ürün modülleri içinde Mutabakat diye bir sekme yoksa,

ERP programının (Go, Goplus,Tiger vb.) içerisinde LBSLoad klasörü altında bulunan DiyaLogo.DLL dosyası günceli ile değiştirilmelidir. Aynı zamanda yine ERP dizininde bulunan add-ons.ini dosyasındaki DiyaLogo.DLL dosyası ” + ” konumuna getirilmelidir. Programdan çıkıp tekrar giriş yapıldığında e-mutabakat görüntülenir.

Güncel Dll dosyası aşağıdaki adresten bilgisayara indirilir.

ftp://download.logo.com.tr/Windows/TOOLS/e-devlet-uygulamalari/Diyalogo.dll

Logo Ürününe e-Mutabakat modülünün gelmesi sağlandıktan sonra ikinci olarak yapılacak işlemde, https://e-mutabakat.logo.com.tr adresinden aşağıdaki ekrana ulaşılır ve firmaya ait hesap oluşturulur.

Hesap oluşturulması sırasında dikkat edilecek nokta oluşturulan hesapta belirtilen vergi numarası ile kullanılan Muhasebe programının firma tanımında girilen vergi numarası aynı olmalıdır.

 • Hesap oluşturma sırasında girilen mail adresine aktivasyon maili ulaşır ve maildeki linke tıklanarak hesap aktive edilir.
 • Hesap aktivasyonu yapıldıktan sonra, kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak e-Mutabakat kullanılmaya başlanır.


 ERP Ürününde Kullanımı

Muhasebe Programı içerisinde e-Mutabakat menüsü altında 3 sekme bulunmaktadır:

 • Tanımlar
 • İşlemler
 • Raporlar

TANIMLAR

Bu sekme altında üye olunan Mutabakat Portalı’na giriş bilgileri tanımlanır, gönderilecek mutabakat türleri ile ilgili parametre seçimleri yapılır.

Bakiye Mutabakatı Parametreleri;

Bakiye mutabakatı ile ilgili parametreler, bu bölümde tanımlanır.

 • ‘Bakiye Mutabakatında ekstre gönderilsin’ aktif ise karşı firmaya gönderilen mutabakat mektuplarının içerisinde bu firmaya ait olan cari hesap ekstresi raporunun mail içerisinde gönderilmesi sağlanır.
 • ‘Bakiye Vermeyenler Listelenmesin’ seçiminde Mutabakat gönderilecek firmanın bakiyesi 0 ise mutabakat oluşturma işleminde bu firma listelenmez.
 • ‘Hareket Görmeyenler Listelenmesin’ seçiminde Mutabakat gönderilecek firmada gönderim yapılan dönem içi hareket bulunmuyorsa bu firma listelenmez.
 • ‘Bakiye Mutabakatı vergi numarasına göre gruplansın’ seçiminde aynı VKN/TCKN’ye ait birden fazla cari hesap kartı olduğunda, gruplama parametreleri kullanılabilir.


 
BA-BS Mutabakatı Parametreleri;

BA-BS mutabakatı ile ilgili parametreler, bu bölümde tanımlanır.

 • Onay Adımında fiş bazında gösterilsin ‘ seçeneği ile Onaylama işlemi ile birlikte fiş bazında gösterilmesi sağlanmaktadır
 • ‘BA/BS mutabakatında kur farkı fişi kullanılsın’ seçiminde BA/BS mutabakatlarında, cari hesap fişlerinden kur farkı fişlerinin de hesaplanması sağlanır.
 • ‘BA Mutabakatı vergi numarasına göre gruplansın’ seçiminde aynı VKN/TCKN’ye ait birden fazla cari hesap kartı olduğunda, gruplama parametreleri kullanılır.
 • Bedelsiz Faturalar belge toplamını etkilesin ‘ seçiminde oluşturulan bedelsiz faturaların BA-BS mutabakatlarında belge toplamını etkileyip etkilemeyeceği belirtilir.

İhtar Mektubu Parametreleri ;

İhtar Mektubu ile ilgili parametreler, bu bölümde tanımlanır. e-Mutabakat parametreleri içerisinde ihtar mektubunun hangi gün aralığında gönderileceği bilgileri tanımlanır.

Örneğin;

 1. Seviye 7 güne kadar (fatura tarihi itibariyle 7. gün)
 2. Seviye 15 güne kadar (fatura tarihi itibariyle 15. Gün)
 3. Seviye 15 gün sonrası için, (fatura tarihi itibariyle 15 günden sonrası için)

Gönderilecek olan ihtar mektubu ile birlikte “Ekstre detayı gönderilsin” parametresi işaretlenmesi durumunda cari hesaba ait ekstre gönderilebilir.

Fatura içerisinde girilen açıklamalarında ekstre detayında yer alması için “Fatura açıklaması satırdan okunsun” parametresi işaretlenmelidir.

3.seviye ek koşul vermek istenirse ilgili parametre işaretlenip fatura özel koduna göre % ‘lik oranın girilmesi durumunda tutarın arttırılması sağlanır.

İŞLEMLER

Mutabakat gönderimleri ‘İşlemler’ sekmesi altından gerçekleştirilir. Her mutabakat türü için farklı bir alan tanımı bulunur. Gönderilmek istenen mutabakat türü seçildikten sonra Sistem tarafından gelecek ola ekran aşağıdaki gibidir:

 

Bu ekranda mutabakat dönemi, mutabakat türü seçildikten sonra “Bakiye Listele” butonu ile filtrelere ve parametrelere uygun kayıtlar listelenir.

Listelenmiş kayıtlarda e-Mail kolonundaki bilgi, Cari Hesap Kartı / Diğer Sekmesi / Form Gönderim Bilgileri / Mektuplarından getirilir.

 • Mutabakat hazırlama ekranındayken, VKN/TCKN ve e-posta adresleri değiştirilebilir durumdadır. Değişiklik yapmak istenirse bu ekranda yapılır. 
 • VKN/TCKN ve e-mail adreslerinde yapılan değişikliklerin cari hesap kartına da uygulanması için ilgili kaydın üzerinde sağ fare tuşu menüsünde bulunan ‘Cari hesap kartını güncelle’ seçeneği kullanılabilir.

Gönderim sırasında sunucu tarafında hatalı mail kontrolü yapılmaktadır.

 • İlgili düzenleme ve filtrelemeler yapıldıktan sonra “Mutabakat Hazırla ve Sunucuya Gönder “ butonları ile mutabakat e-Postası gönderilir.

Fax ve SMS gönderimleri standart olarak kapalı gelir. Bu gönderimlerin aktif hale gelmesi için https://e-mutabakat.logo.com.tr adresinden ‘Firma Parametreleri’ altında Fax ve SMS Gönderimleri ‘EVET’ olarak seçilmelidir.

Gönderilen mutabakatlara cevap verilmediği taktirde sistem otomatik olarak aynı mutabakatı yeniden gönderir. Bu gönderim süresi ve periyodu kullanıcı kendi belirler. Sistem tarafından cevap alınmamış mutabakatların yeniden gönderilme sürecinde ilk iki hatırlatma maili ücretsizdir.

RAPORLAR


‘Mutabakat Durumları’ sekmesinde gönderilen mutabakatların durumları “Durum Güncelleme” butonu ile güncellenip mutabakat mektubunun kimler tarafından cevaplandığının ve mutabık olunup olunmadığının kontrolleri yapılır.

‘Mutabakat Durumları’ sekmesi dışındaki Raporlar altındaki tüm sekmeler kullanıcıyı https://e-mutabakat.logo.com.tr/adresindeki giden ve gelen kutusuna yönlendirmektedir.

Gönderilen mutabakatlara verilen cevaplar Gelen Kutusundan değil Giden Kutusundan sorgulanır. Gelen kutusunda kullanıcıya gelen mutabakatlar görüntülenir. Mutabakat Portalı’na gelen tüm cevaplar aynı zamanda üyelik işlemi sırasında girilen mail adresine de otomatik olarak gelir.

 
Muhasebe Programında Gönderilecek Mutabakatlar ile ilgili Sunucu Tarafında Yapılacak Belli Başlı Özelleştirmeler:

 • Hatırlatma Maillerinin periyotunun değiştirilmesi ve devre dışı bırakılması için firma parametrelerinden işlem yapılır.
 • Mail, SMS ve Fax gönderimine ilişkin ayarlar için firma parametrelerinden işlem yapılır.
 • Gelen cevaplara ilişkin gönderilen bilgilendirme mailleri için birden fazla mail adresi tanımlanabilir. Bunun için, kullanıcı parametrelerinden işlem yapılır. Noktalı virgül kullanılarak birden fazla mail adresi tanımlanabilir.
 • e-Mutabakat süreçlerinde oluşturulan bir firmanın altına alt firma açabilmek ve bu firmaların ortak kontör havuzundan yararlanabilmesi mümkündür. ‘Profilim’ menüsü altından ‘Firmalar’ sekmesinde ‘Alt Firma’ eklenir.
 • e-Mutabakat süreçlerinde aynı firma için birden fazla kullanıcı tanımlanabilir. Bu şekilde her kullanıcı farklı bir şubenin işlemlerini gerçekleştirebilir ya da farklı mutabakat türleri ile ilgilenebilir. ‘Profilim’ menüsü altından ‘Alt Kullanıcılar’ sekmesinde Alt Kullanıcı eklenir.
 • e-Mutabakat süreçlerinde giden mutabakat maillerinin ve mailin ekinde yer alan mutabakat mektuplarının içeriği değiştirilebilir. Her mutabakat türü için farklı şablonlar kullanılır. Bu şablonların özelleştirme işlemi ‘Sistem’ altında ‘Mektup Şablonları’ ve Email&SMS Şablonları’ sekmelerinden gerçekleştirilir.

Logo E-Mutabakat Nedir? Ayrıntılı bilgi almak için
Kurumsal destek hattımızdan arayabilirsiniz.
0850 840 36 38Bir cevap yazın

Konuşmaya başla
Merhaba,
Bize whatsapp destek hattından yazarak bilgi alabilirsiniz.