Logo yevmiye madde numaralama işlemi nasıl yapılır

Logo yevmiye madde numaralama işlemi nasıl yapılır? Yevmiye madde numaralama işlemi yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Logo yevmiye madde numaralama işlemi yapılırken alınan hatalar nelerdir? Sorularına cevap vereceğimiz bu yazımızda sizlere çözümler sunacağız.

Yevmiye madde numaralama nedir?

Defter-i kebirde, her satırla ilgili yevmiye madde numaralarının görülmesi kanuni bir zorunluluktur. Yevmiye madde numaralama işlemi ile yevmiye defteri basıldığı zaman her fişin alacağı numara program tarafından otomatik olarak kaydedilir. Yevmiye madde numaralama işlemi, muhasebe işlemlerinin onaylanmasından sonra yapılır. Logo muhasebe programınızda muhasebeleştirme işlemi yaptığınızda her fiş türü kendi içinde numaralanır ve genelde karmaşık bir yapıya sahiptir. Yevmiye madde numaralama işlemi yapıldığında tarihle orantılı şekilde 1 den başlayarak numaralama işlemi yapılır. Yevmiye ve Defteri-i Kebir(Büyük Defter) üzerinde fişlere ve satırlara ait yevmiye madde numarası bulunmak zorundadır. Firmalar kâğıt üzerinde defter yazdırıyorsa yani e-defter mükellefi değilse genelde bu sıralamayı yılsonu yapar. E-DEFTER sistemi ile e-defter mükellefi olan firmalar bu işlemi her ay yapmak zorundadır. E-defter verirken bu işlem yapılmadıysa program defteri oluşturmayacak ve hata verecektir.

Logo yevmiye madde numaralama işlemi nasıl yapılır?

Logo go3 programında yevmiye madde numaralama işlemi için MUHASEBE – İŞLEMLER – YEVMİYE MADDE NUMARALAMAseçenekleri ile yapılır. Logo tiger3 programında yevmiye madde numaralama işlemi için ise GENEL MUHASEBE - İŞLEMLER - YEVMİYE MADDE NUMARALAMA yolundan yapılır.

Yevmiye madde numaralama işlemi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere yevmiye madde numaraları belli bir hiyerarşiK sıraya göre oluşmaktadır. Bu numaralama işlemini yaparken ÖNCEKİ YEVMİYE MADDE NUMARASI kısmına ve ilgili TARİH ARALIĞINA yanlış değerleri girmemiz durumunda yevmiye madde numaralama işlemi yanlış olacaktır.

Yevmiye madde numaralama işlemi yanlış değer atıyor

Genel Muhasebe Yevmiye Madde Numaralama işlemine geldiğimizde verdiğimiz son yevmiye numarası ile işlem başlattığımızda fişlerde daha büyük değerler atıyorsa; tekrar yevmiye numaralama işlemi yapmanızı önerebiliriz fakat büyük bir ihtimal düzelmeyecektir bunun da en büyük nedeni DATABASE tarafında EMFICHE tablosunda JOURNALNO alanına yanlış değerler artmasındandır. Bu durumda bizlere ulaşabilir ilgili sorguları bizden isteyebilirsiniz.

Sorun devam ettiği takdirde bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bir cevap yazın