Ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz

Ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz uyarısını neden alırız? Logo muhasebe programı kullanıyoruz ve fatura kayıt ederken Ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz hatası alıyoruz. Bu yazımızda bu hataya neden olan başlıca sebepleri ve bu uyarıyı çözecek yöntemleri sizinle paylaşacağız. Öncelikle bu uyarıya neden olan sebepler nelerdir onu inceleyelim.

Ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz uyarısına sebep olan işlemler nelerdir?

Bu uyarıyla logo muhasebe programımızda fatura işlemleri esnasında karşılaşırız. Logo muhasebe programımızda vadeli işlem yapmaya yarayan Ödemeler sekmesinde bulunan vade tanımları öncelikle doğru tanımlanmalıdır. Ne yazık ki logo kullanan firmalar bu tanımlamayı ya tamamen eksik ya da bazı kısımlarını yanlış yapmakta. Bilinmelidir ki bu tanımlamalar çok hassastır. Bu sebepledir ki yapılan tanımlamalar yanlış olunca program da yanlış hesaplama ya da hiç hesaplama yapmamaktadır. Bizlere en çok gelen geri dönüşlerden bir de program vade hesaplamıyor. Şunu bilmelisiniz ki logo muhasebe programı yazı karakterli tanımlamaları tanımamaktadır. Mesela vade tanımlamalarında kullanıcı plan kodu ve plan açıklaması kısımlarına yapmak istediği vade tanımını yazıp kayıt etmekte. Bu şekilde tanımlanmış bir vade tanımı da ne yazık ki işe yaramamakta yani istediğimiz vade hesaplanmamakta.

Logo muhasebe programında vade tanımlama nasıl yapılır?

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi ödeme planı sözel bir alan olmayıp bu değerler sayısal olmalıdır. Bu kısımda yaptığımız işlem fatura tarihine gün ekleyecek şekilde olup, belirlediğimiz gün kadar sayıyı ekleyip ödeme gününü hesaplamasını sağlayacağız.

Plan Kodu : İstediğimiz şekilde bir açıklama yazabiliriz, amaç vadeyi tanımaktır.
Plan Açıklaması: Plan kodu kısmında olduğu gibi sadece yapmış olduğumuz ödeme planını tanımlamak için kullanılan bir alandır.
Formül: Bu kısım oldukça önemlidir. Yapacağımız ödeme planındaki gün sayısının tam olarak nereye uygulanacağını belirtir.
MIN(,) , MAX(,) , ABS() , AND , P1: İşlem Tutarı ( Kdv Dahil ) , P2: İşlem Tutarı ( Kdv Hariç ) , P3: Toplam Kdv P4: Kalan Tutar P5: Ödenen Tutar P6: Masraf Tutarı
Bu bölümde P1 seçeneğini seçerek toplam tutara vade uygulayabilirsiniz.

Gün: Bu kısım tanımlamak istediğimiz vadeye ait gün sayısının sayısal olarak girildiği yerdir. Gireceğimiz sayının başında ‘+ ‘ işareti olması önemlidir. Fatura toplamına kaç gün ekleneceğini belirtir.

Yuvarlama Tabanı: Aslında en can alıcı kısımlardan biridir. Bu kısımda ön değer olarak 1 gelen yuvarlama tabanını 0 yaptığımızda ilgili uyarıyı artık almayacağımızı belirtmek isterim.

Ödemeler toplamı belge toplamından küçük olamaz uyarısı almaya devam ediyorsak:

Fatura içerisinde sağ tuş Ödenecek Toplama Eşitle dersek fatura toplamı ile ödeme tutarı arasındaki fark kapanmış olur.

Uyarıyı almaya devam ediyorsak bizimle iletişime geçebilir ücretsiz destek alabilirsiniz.
0850 840 36 38Bir cevap yazın